
Toen later de NAVO-verdedigingslinie opschoof naar Duitsland, bleef een groot deel van de manschappen en materiaal gestationeerd in Gelderland. Een belangrijk deel van het legerkorps met drie divisies dat Nederland beschikbaar stelde aan de NAVO, was gelegerd in de provincie Gelderland. Zo zat de legerleiding in Apeldoorn, Schaarsbergen en Harderwijk. De troepen waren onder meer gelegerd in Wezep, ’t Harde, Garderen, Ede en Ermelo. Ook veel van de complexen voor de opslag van materieel en goederen voor mobilisabele eenheden waren in Gelderland te vinden, zoals in Loenen, Harderwijk, Teuge, Voorthuizen, Wilp, Alverna, Ede en Harskamp.
Aanvankelijk werd het luchtruim bewaakt vanuit vele waarnemingstorens waarvan er dertig in Gelderland stonden. Een van de verhalen gaat over een dergelijke toren. Door modernisering van de radarsystemen werden deze overbodig. Daarna was het in Gelderland gevestigde Luchtmacht radarstation in Nieuw Millingen jarenlang cruciaal voor de luchtverdediging.
De verhalen over de Koude Oorlog in Gelderland zijn ook gebundeld in een magazine. Belangstellenden kunnen het magazine bestellen bij Werkgroep Oral History Gelderland, Jan van de Lagemaat. Het kost € 12,50 (€ 16,50 inclusief verzendkosten) via e-mail: werkgroeporalhistorygelderland@gmail.com.
© Rob Rijntalder, CC-BY-NC
Bedankt voor uw feedback.